2014. nov 25.

Érintések ismertetése, posztok, adatok

írta: LucaK
Érintések ismertetése, posztok, adatok

A játéktér mérete: 9×18 m. A támadóvonal 3 m-re van a felezővonaltól. Vonalvastagság 5 cm.  A hálómagasság: nőknél 224 cm, a férfiaknál 243 cm. 

A labda kerülete: 65-67 cm.

A játékosok száma: 12 fő, de egyszerre hatan vannak a pályán. Egyforma színű, számozott mezben játszanak.

Csere: Játszmánként és csapatonként 6-6 csere lehetséges, holtidőben. (A liberó cseréje nem számít bele, tehát őt korlátlan számban becserélhető). Egy cserejátékos csak egyszer léphet pályára, de őt csak azzal lehet lecserélni akinek a helyére beállt.

A nyitás: A sípszó után max. 8 mp, de csak 1x lehet próbálkozni. A nyitózónából, a vonalakat nem érintve (felugorva is lehet), a labdát tisztán megütve egy kézzel vagy a kar bármely részével, pattintó érintéssel (dobni nem lehet). Ha a nyitó csapat nyeri a labdamenetet, az a játékos nyit újból, aki az előző nyitást végezte. Ha a nyitó csapat hibát vét, vagy az ellenfele megnyeri a labdamenetet, akkor ellenfelének egy forgást kell végeznie és az a játékos végzi a nyitást, aki a jobb első helyről a jobb hátsó helyre került.

Labdaérintés: a test bármely részével (lábbal is) lehet a labdát érinteni. A labdát tisztán kell megérinteni nem szabad tartani (emelni, vinni, tolni, dobni stb.)

Kettős érintés: Hiba, ha egy játékos egymás után több mint egyszer érinti a labdát anélkül, hogy közben azt egy másik játékos is érintette volna. Ez alól a sánc a kivétel, mert a sánc nem számít labdaérintésnek.

Időkérés: játszmánként és csapatonként 2-2 x 30 másodperc.

Libero: Más színű mezben, csak a hátsó sorba állhat be, akárhányszor becserélhető. Nem üthet, nem nyithat, nem sáncolhat, nem adhatja fel ütésre a labdát (illetve feladni feladhatja, de csak a hármas vonal mögül). A legjobb nyitásfogadók szoktak lenni a liberók.

Támadóérintés: aki a labdát az ellenmező felé küldi. Támadóérintést a hátsósorköteles játékos csak a hármas vonal (támadóvonal) mögül végezhet. Hibás a támadóérintés, ha a játékos az ellentérfélben levő labdát üti meg. Hibás akkor is ha az ellentérfélbe küldött labda valamilyen tárgyat érint vagy az ellenmezőn kívül ér földet anélkül, hogy azt megelőzően ellenfél érintette volna.

Sánc: csak az elsősorköteles játékosok részére megengedett. Sánc az, ha egy hálóközelben levő játékos egyik vagy mindkét kezét a hálószint fölé emeli és megérinti a labdát. A sánc szabályos, ha a labdát akkor sáncolják, amikor az ellenfél már végrehajtotta támadóérintését. Tilos a nyitást sáncolni.

Játékvezetők: egy első játékvezető, egy második játékvezető, négy (kettő) vonalbíró.

Az kosárérintés egy igen sajátos érintési mód, melyben az ujjak meghatározó szerepet kapnak az egyszeri és elpattanó érintés kialakításában. Az elsajátítása igen nehéz, sok gyakorlást igényel. Kezdőknek már a tanítás elején meg kell ismerniük és tudni kell alkalmazni ezt az érintő felületet, hiszen a labda megjátszása és játékban tartása a kosárérintésen alapszik. Az elpattanó felület kialakítása illetve onnan a labda továbbítása nem tartozik a természetes mozgásformák közé, ezért sokszori bemutatásra és magyarázatra szorul. A kosárérintéssel történő megjátszás alapjában véve saját társtól érkező labda, a játékban második érintésként szerepel. Kosárérintéssel történik a feladás, mellyel a labdát gyorsan és pontosan lehet a megfelelő helyre (befejező játékoshoz) irányítani. Kosárérintés a következő pozíciókban történhet: mély, közepes és magas testhelyzetekben illetve levegőben. Az érintés történhet különböző módon: érintés oldalra, hátra és elfordulás után. Egyéb érintései lehetnek: egykezes kosárérintés, pörgetés, ejtés, húzás.

images.jpg

A kosárérintés mellett a másik érintési mód az alkarérintés, mely biztonságos és gyakoriságát tekintve alkalmazása a kosárérintéssel egyforma. A nyitással indított labda játékban való megtartása, majd megjátszása az alkarérintés eredményes végrehajtásán alapszik. Elsősorban a támadás elhárítására alkalmas, hogy az ellenfél közvetlenül nyitásból ne szerezhessen pontot, illetve az érintésnek már az ellentámadás szervezésének is jelentős szerepe van. Jellemzően első érintés, de a nyitások mellet a leütések kivédésére is alkalmazzuk, illetve minden olyan labdaérintésnél, ahol a kosárérintéssel történő labdatovábbítás nem lehetséges vagy már nem célszerű.

letöltés.jpg

 

 

 

 

Szólj hozzá